• ژوئن 14, 2020
  • HAMED
  • 1

تلفن 77740928 فیزیوتراپی شکستگی استخوان ران

فیزیو تراپی در تهرانپارس

فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس

درمان های شکستگی فمور

شكستگي‌هاي تنه فمور نشان دهنده يك تروماي شديد است، چرا كه استخوان فمور طويل‌ترين و قويترين استخوان بدن مي‌باشد و اين شكستگي‌ها معمولاً صدمات جدي هستند و با از دست دادن مقدار زيادي خون همراه مي‌باشند كه مي‌تواند بيمار را به سوي شوك و نارسايي ارگانها سوق دهد.
شكستگي‌هاي شفت فمور در بالغين جوان با آسيب‌هاي با انرژي بالا و در افراد مسن در اثر زمين خوردن رخ مي‌دهد. در بالغين جوان اين شكستگي‌ها معمولاً در تصادفات اتومبيل ، موتورسيكلت، تصادف عابر پياده با اتومبيل يا سقوط از ارتفاع رخ مي‌دهد. شكستگي‌هاي تنه فمور معمولاً در نتيجه يك ضربه شديد به وجود مي‌آيد لذا بيشتر در افراد بالغ و جوان ديده مي‌شود
شکستگی فمور یک شکستگی یا ترک یا جراحت ناشی از برخورد در استخوان ران است. در صورتی که شکستگی های فمور ترک خوردگی های ساده و کوتاهی در این استخوان باشند، معمولاً نیاز به جراحی ندارند. اما شکستگی های کامل استخوان یا شکستگی هایی که موجب در رفتگی یا خرد شدن آن شود، معمولا نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

تقسيم‌بندي شكستگي‌هاي تنه فمور:

شكستگي باز – شكستگي بسته

در شكستگي باز به علت نكروز و آلودگي نسوج، عفونت بيشتر است.

_برحسب خط شكستگي

*شکستگي ساده شامل

مارپيچي 
 مايل 
 عرضي 

*شكستگي با قطعه

  با يك قطعه
با دو قطعه 

با سه قطعه يا بيشتر

(Comminuted Segmental)

1- به طور خالص يك قطعه وسطي وجود دارد

2- با خردشدگي كوتاه

3- قطعه سگمنتال بلند با چندين قطعه

شکستگی فمور چیست؟

شکستگی فمور یک شکستگی در استخوان ران یا همان فمور است. فمور می تواند از سه ناحیه شکسته شود: سر یا گردن استخوان (انتهای بالایی و نزدیک لگن)، شفت اصلی یا انتهای پایینی استخوان -در نزدیکی زانو جراحت زمانی اتفاق می‌افتد که فشار زیادی به صورت ضربه به استخوان ران وارد شود

شایع ترین دلایل شکستگی استخوان فمور عبارتند از:
ضربه خیلی سریع مانند تصادف با اتومبیل یا تصادف با موتور سیکلت، زمین خوردن از ارتفاع زیاد یا مجروح شدن هنگام ورزش های پربرخورد یک بیماری استخوانی قبلی که استخوان را ضعیف کرده است، مانند یک تومور، کیست های استخوانی، بیماری پاژه و پوکی استخوان

شکستگی فمور چه حسی دارد؟

شکستگی در فمور موجب درد زیادی در ناحیه ران میشود

شما ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:
ناتوانی در حرکت دادن پا یا ایستادن
تورم در ناحیه مفصل ران
خونریزی از یک زخم باز اگر استخوان پوست را پاره کرده باشد
تغییر شکل ( دفورمیتی) ناحیه استخوان ران
خون مردگی ( جمع شدن خون در یک محل که موجب تغییر رنگ آن شود) کبودی شدید در ناحیه شکستگی
بی حسی سوزش در ناحیه ران یا پاها
اسپاسم عضلانی در ران

هشدار: شکستگی استخوان می تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد. مرگ ناشی از شکستگی استخوان می تواند در نتیجه عوارضی مانند لخته شدن خون، ذات‌الریه یا عفونت رخ دهد

علائم آسیب های تهدید کننده جان فرد شامل موارد زیر است:
خونریزی زیاد یا غیر قابل کنترل
یک تکه استخوان از پوست بیرون زده باشد
گیجی یا از دست رفتن هوشیاری

فیزیوتراپی برای شکستگی استخوان فمور

تشخیص شکستگی فمور چگونه انجام میشود؟

شکستگی فمور یک جراحت جدی است که توسط یک پزشک معمولاً در اتاق اورژانس تشخیص داده می شود. پزشک تمام علائم و نشانه های یک شکستگی که در بالا لیست شد را بررسی می‌کند.یک سی تی اسکن وجود این شکستگی کمک خواهد کرد. این شکستگی می تواند یک ترک خوردگی کوچک باشد یا آنقدر شدید باشد که استخوان فمور را چند تکه کند؛ تکه هایی که از همدیگر جدا شده یا حتی از پوست بیرون بزنند. برای درمان شکستگی فمور معمولاً بیمار سریع در بیمارستان پذیرش و جراحی میشود و همچنین پس از جراحی درمانهای بیشتر را در فیزیوتراپی دریافت می کند.

اکثر افرادی که از شکستگی استخوان رنج می برند درمان های خاصی را در بخش مراقبت های طولانی مدت و فیزیوتراپی دریافت می کنند.

پوکی استخوان چه تاثیری در شیوع شکستگی های لگن در ناحیه مفصل ران دارد

استخوان بطور عمده از کلسیم و پروتئین تشکیل شده و یک بافت زنده می باشد . به طور دایم در طول زندگی مقداری از کلسیم در استخوان های بدن گردش دارد از طریق جریان خون از استخوان ها برداشت شده و مقداری دیگر جایگزین میشود. و بطور مرتب جذب شده و دوباره جایگزین میشود. اگر مقدار برداشت کلسیم از استخوان های بدن بیش از مقدار جایگزین باشد استخوان ضعیف شده و پوکی استخوان ایجاد میشود. این پوکی استخوان زمینه ساز عمده ایجاد این دسته از شکستگی ها است. برداشت کلسیم و پوکی استخوانی متعاقب آن بیشتر در استخوان های مهره و مچ دست و قسمت بالایی استخوان ران ایجاد میشود و احتمال شکستگی در همه این استخوان ها را بالا میبرد. کاهش مقدار کلسیم استخوان ها در حدود سن 35 سالگی شروع شده و بعد از آن در نهایت زنان 30 تا 50 درصد از کل توده استخوانی و مردان حدود 20 تا 30 درصد آنرا بتدریج از دست میدهند. با شروع یائسگی سرعت بازجذب کلسیم از استخوان ها و کاهش توده استخوانی بشدت افزایش میابد و این به علت کم شدن سطح هورمون استروژن در خانمها در این سنین است.

یک فیزیوتراپیست چگونه می تواند کمک کند؟

فیزیوتراپیست از چندین نوع درمان و دستگاه برای کنترل و کاهش درد استفاده کند
این درمان ها می تواند شامل یخ، گرما، اولتراسوند، مگنت درمانی، تحریک الکتریکی آرام، کینزیوتیپینگ، لیزر درمانی، ورزش درمانی و دیگر درمان های خاصی که اجرایشان نیاز به مهارت دست دارد و تکنیک های دستی نامیده می‌شوند، باشد.

ریکاوری کامل شکستگی فمور می‌تواند از ۱۲ هفته تا ۱۲ ماه (بسته به شدت، ناحیه و نوع شکستگی) طول بکشد اما اکثر افراد با کمک یک فیزیوتراپیست یک یا دو روز پس از جراحت یا جراحی راه رفتن را شروع میکنند.
فیزیوتراپیست شما یک برنامه درمانی خاص را برای تسریع ریکاوری طراحی می‌کند. این برنامه شامل تمرین ها و درمان هایی است که شما باید برای بازگشت به زندگی و فعالیت های نرمال تان در خانه انجام دهید.

فیزیوتراپیست ها با کمک به بهبود در موارد زیر به ریکاوری شما کمک می کنند:
میزان درد
حرکت پا مفصل ران و کمر
قدرت
تعادل در ایستادن
سرعت ترمیم
سرعت بازگشت به فعالیت و ورزش

۲۴ تا ۴۸ ساعت اول

پس از جراحت یا جراحی فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا:
از رختخواب بلند شوید تا بایستید و راه بروید. حرکت زودهنگام، راه رفتن ایستادن، این طرف و آن طرف رفتن از تشکیل لخته های خونی و دیگر عوارض جانبی جلوگیری خواهد کرد.
یاد بگیرید که از عصا ها یا یک واکر استفاده کنید.
آموزش تنفس دیافراگی
فیزیوتراپی تنفسی جهت بهبود تهویه ریه ها

بعضی ورزش های خاص برای بهبود شما در هر مرحله از ریکاوری مفید است و فیزیوتراپیست شما یک برنامه درمانی خاص را مخصوص شما طراحی خواهد کرد.او تمرین های مناسبی انتخاب می کند که قدرت، نیرو و چابکی شما را باز خواهد گرداند را انتخاب کرده و آنها را به شما آموزش خواهد داد. این تمرین ها شامل استفاده از وزنه های آزاد، باند های کششی، قرقره های وزنه دار، دستگاه های کاردیو و دستگاه های وزنه آزاد است

فیزیوتراپیست برنامه تمرین خانگی را برای تقویت و کشش ماهیچه های اطراف مفصل ران، بالای ران و میان تنه و کمک به پیشگیری از بروز مشکلات در آینده به شما توصیه می کند. این ورزش ها شامل ورزش های انعطاف پذیری و قدرتی برای عضلات چهار سر ران، همسترینگ، عضلات نزدیک کننده (اداکتور) و دور کننده (ابداکتور) و ماهیچه‌های میان تنه هستند.

آیا می توان از این جراحت پیشگیری کرد؟

میتوان با اجتناب از فاکتور های خطرزای زیر از شکستگی های فمور پیشگیری کرد:
رانندگی کردن در حالی که تحت تاثیر الکل یا داروهای مخدر هستید
نبستن کمربند ایمنی در اتومبیل
رانندگی بدون احتیاط با موتورسیکلت یا در هوای بارانی و مرطوب
ابتلا به پوکی استخوان
شرکت در ورزش های پر برخورد بدون توجه به نکات ایمنی یا بدون استفاده از تجهیزات ایمنی

علاوه بر این، تقویت استخوانها و عضلات با ورزش های تحمل وزن می تواند احتمال شکستگی را کاهش دهد.همانطور که گفته شد پس از یک شکستگی یا جراحی بهتر است برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلات هر چه سریع تر حرکت کردن را شروع کنید.

فزیوتراپی در شرق تهران