• ژوئن 25, 2020
  • HAMED
  • 0

تلفن 77740928 شکستگی مهره های کمر

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه کمک رسان

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه آتیه سازان حافظ

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه دی

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه کوثر

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه آسیا

درمان شکستگي مهره هاي کمر با فيزيوتراپی

فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس

مهره‌ها ی ستون فقرات با توجه به اینکه بسیار مستحکم هستند، ممکن است مانند هر استخوان ديگري در بدن دچار شکستگي شوند ، یکی از دلایل شایع آن پوکی استخوان می باشد که باعث تضعیف و نازک شدن استخوان ها می شوند، غالباً تا حدي نازک و ضعيف که طي فعاليت‌هاي طبيعي دچار فروريختن شده ونتوانند فشار طبيعي را تحمل کنند. در حقيقت، شکستگي فشاري مهره‌ها شايع‌ترين نوع شکستگي در اثر پوکي استخوان است. چهل درصد از کل زنان تا سن هشتاد سالگي حداقل يک بار دچار اين نوع شکستگي خواهند شد. همچنین اين نوع شکستگي مهره مي‌تواند شکل و استحکام ستون فقرات را براي هميشه تغيير دهد. اين شکستگي‌ها معمولاً خود به خود بهبود يافته و درد ناشي از آن‌‌ها از بين مي‌رود. با اين حال، در صورتي که استخوان خرد شده به خوبي التيام پيدا نکند ، ممکن است درد ادامه يابد.

در موارد شديد پوکي استخوان، کارهايي به سادگي خم شدن به جلو ممکن است باعث “خرد شدن” يا شکستگي فشاري مهره‌ها شود. اين نوع از شکستگي مهره، به خصوص در خانم‌هاي مسن، باعث کوتاه شدن قد و خم شدن کمر مي‌شود. در اين اختلال (که به آن کيفوز يا “گوژ پشتي” گفته مي‌شود) ستون فقرات رو به بالا خم شده و باعث مي‌شود شانه‌ها به سمت جلو چرخيده و قسمت بالاي پشت بزرگ و برآمده به نظر برسد.
زمين خوردن يا سقوط‌هاي بسيار سخت نیز از دلایل دیگر می باشد.
شکستگی فشاری هنگامي که مهره‌اي در ستون فقرات تخريب شده باشد آن مهره به شکستگي فشاري دچار شده است، که اين نوع شکستگي معمولا در مهره‌هاي صدري ستون فقرات (قسمت مياني ستون فقرات به خصوص در مهره‌هاي صدري پاييني رخ مي‌دهد.
شایع‌ترین علت شکستگی مهره کمر، افتادن شدید از بلندی است. اصابت ضربه‌ای سنگین در سانحه‌ی رانندگی یا سوانح دیگر نیز ممکن است منجر به شکستگی کمر و ستون فقرات گردد.

تومورهای ستون فقرات وعفونت باکتریایی و قارچی ، سوءتغذیه، ضعف سیستم ایمنی، سرطان و چاقی نیز ممکن است خطر شکستگی ستون فقرات را بالا ببرند.
فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد در بیماران مبتلا به شکستگی‌های ناشی از فشار ستون فقرات کمک کند و استقامت، انعطاف‌پذیری و عملکرد کلی آن‌ها را بهبود دهد

علل شکستگي فشاري مهره‌ها

ميزان شکستگي و فروپاشي مهره‌ها بستگي به ميزان فشاري دارد که مهره‌ها مي‌توانند تحمل کنند، بیشتر استخوان سالم می توانند فشار زیادی را تحمل کننداما اگر استخوان ضعيف‌تر از آن باشد که بتواند فشار طبيعي وارد بر خود را تحمل کند ، ممکن است بدنه مهره فرو بريزد شکستگي فشاري در ستون فقرات معمولاً در مهره‌هاي پاييني مهره‌هاي صدري و اولين مهره از مهره‌هاي کمري رخ مي‌دهد. دليل واحدي براي آن وجود ندارد ، اگرچه کلمه فشاري خود نشان‌دهنده آن است که شکستگي به دليل وارد آمدن فشار بيش از حد بر استخوان ايجاد شده است. ستون فقرات هم مي‌تواند براي جذب شوک و فشار خم شود. اما اگر نيرويي که به مهره‌ها وارد مي‌شود بيش از حد توان آن‌ها باشد ، ممکن است يک يا چند مهره دچار شکستگي شوند. براي آن که تصوير بهتري از شکستگي در ذهن خود ايجاد کنيد مي‌توانيد، خم شدن يک مداد را در نظر بگيريد. اگر به يک مداد فشار وارد کنيد، کمي خم مي‌شود و وقتي فشار از بين برود، مداد دوباره به جاي خود برمي‌گردد. با اين حال، اگر مداد را خيلي خم کنيد و فشار بيشتر از نقطه شکست آن باشد، مداد ترک برداشته يا از هم جدا مي‌شود.

شکستگي فشاري

اگر شکستگي در اثر يک ضربه يا فشار ناگهاني و شديد ايجاد شود ، احتمالاً فرد در ناحيه کمر ، پاها و بازوهاي خود درد شديدي احساس خواهد کرد. اگر شکستگي به اعصاب ستون فقرات آسيب برساند، ممکن است در اين مناطق احساس ضعف يا بي‌حسي نيز ايجاد شود. اگر فروپاشي و شکستن استخوان تدريجي باشد مانند شکستگي‌هاي ناشي از نازک شدن استخوان درد معمولاً ملايم‌تر خواهد بود. تا زماني که استخوان واقعاً شکسته نشود، ممکن است فرد به هيچ وجه دردي احساس نکند.
لازم است پزشک به طور کامل از سابقه پزشکي بیمار آگاه شود و يک معاينه بدني کامل انجام دهد. دلايل داخلي احتمالي زيادي براي اين مساله وجود دارد. تشخيص اين که چه چيزي علت اين مساله هست اهميت زيادي دارد. بعد از اينکه پزشک ديدگاه بهتري نسبت به عاملي که باعث ناراحتي بيمار شده پيدا کرد، ممکن است انجام برخي آزمايشات تشخيصي را نيز توصيه کند.

درمان

شايع‌ترين روش‌هاي درماني براي شکستگي فشاري مهره‌هاي صدري عبارتند از:
داروهاي مسکن که صرفا به کنترل درد کمک می کند.
کاهش فعاليت که لازم است فعالیت های عادی و همچنین ورزشی شدید محدود گردد و هر کاری از قبیل بلند کردن اشياء سنگين و کاری که ممکن است فشار بيش از حدي بر مهره‌هاي شکسته وارد کند پرهيز نمايد. اگر بيمار سالخورده باشد به دلیل اینکه زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد ، پزشک ممکن است لازم ببيند بیماربستري شود.معمولا از استخوان‌هاي جوان‌تر نازک‌تر و ضعيف‌تر هستند. بيماران بايد درمان اين نوعشکستگي را مثل هر شکستگي استخوان ديگري ، با دقت و جديت پيگيري کنند.
استفاده از بريس یکي ديگر از روش‌هاي رايج درمان برخي از انواع شکستگي‌هاي فشاري مهره ، استفاده از بريس است. پزشک ممکن است براي بيمار يک بريس محافظ مهره‌هاي ستون فقرات (که اغلب به آن آرتز پشت مي‌گويندتجويز کند. اين نوع آرتز از پشت و ستون مهره‌ها پشتيباني کرده و حرکت فرد را محدود مي‌کند. دقيقاً مانند عملکردي که يک بريس بازو براي شکستگي بازو دارد. بريس به خوبي شکل‌دهي و قالب‌ريزي شده تا کاملا با بدن بيمار مطابقت پيدا کند ، مثل گچ گرفتن که براي شکستگي‌هاي ديگر انجام مي‌شود. بريس‌هاي مورد استفاده براي درمان شکستگي‌هاي فشاري ستون فقرات به گونه‌اي طراحي شده‌اند که مانع از خم شدن بيمار به سمت جلو مي‌شوند. اين بريس‌ها ستون فقرات را در حالت کاملا کشيده قرار مي‌دهند (يعني بيشتر از حالت طبيعي يا صاف). اين امر باعث مي‌شود بيشتر فشار از روي بدنه مهره شکسته رفع شده و موجب بهبود يافتن مهره‌ها مي‌شود. اين بريس همچنين از مهره‌ها محافظت کرده و تخريب بيشتر مهره‌ها را متوقف مي‌کند. بهبود یافتن شکستگي مهره معمولاً حدود سه ماه طول مي‌کشد . براي بررسي روند بهبود ، احتمالاً هر ماه تصويربرداري اشعه ايکس انجام خواهد شد.
در موارد نادري نيز ممکن است انجام عمل جراحي ضروري باشد

آیا می‌توان از بروز این آسیب پیشگیری کرد؟

چند راه برای پیشگیری از بروز شکستگی فشاری در ستون فقرات وجود دارد. متخصصین درمان فیزیکی توصیه می‌کنند که:
برای تقویت سلامت استخوان‌هایتان، برنامه غذایی متعادلی داشته باشید.
سیگار نکشید.
از مصرف الکل خودداری کنید.
مکمل‌های کلسیم و ویتامین دی را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید.
به طور منظم ورزش کنید از جمله ورزش‌هایی با تحمل وزن مانند پیاده‌روی و استفاده از وزنه.
با تغییراتی در اسباب و اثاثیه منزل و انجام تمرینات تعادلی که فیزیوتراپیست به شما توصیه کرده است، خطر افتادنتان را کاهش دهید.
در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه، حالت صحیح قرارگیری بدن و مکانیک‌های مناسب بدنتان را حفظ کنید

فيزيوتراپي

درمان فيزيکي در بيماراني که دچار شکستگي مهره‌هاي ستون فقرات کمري شده‌اند آن است که درد ناشي از شکستگي تسکين داده شود، تحرک بيمار بهبود يابد و از وقوع مجدد شکستگي در آينده جلوگيري شود.با بهبود يافتن ستون فقرات ، ممکن است فيزيوتراپيست از بيمار بخواهد تمرينات تحمل وزن (مانند پياده روي يا تنيس) و يا تمرين با وزنه انجام دهد. اين تمرينات باعث تقويت استخوان‌ها مي‌شوند.

شکستگي مهره ممکن است به بد شکلي يا ضعيف شدن وضعيت ستون فقرات منجر شود، به خصوص اگر چندين شکستگي ايجاد شده باشد (مشکلي که معمولا در اثر پوکي استخوان ايجاد مي‌شود). بيمار به خاطرشکستگي مهره‌اي که دارد به جلو خم شده يا قوز مي‌کند، اما اين باعث مي‌شود استخوان‌ها کاملا در راستاي صحيح خود بهبود پيدا نکنند. همچنين ، گرد کردن پشت و قوز کردن باعث مي‌شود فشار بيشتري به ستون فقرات وارد شده و خطر شکستگي‌هاي بعدي ستون فقرات افزايش پيدا کند. يک فيزيوتراپيست مي‌تواند به بيمار کمک کند تا دوباره ياد بگيرد (يا براي اولين بار بياموزد) که وضعيت بدني خوبي داشته باشد.
تقويت عضلات نه تنها به تسکين درد و علائم عارضه در افرادي که دچار شکستگي مهره شده‌اند کمک مي‌کند، بلکه در پيشگيري از وقوع شکستگي مجدد در آينده هم تأثير زيادي دارد

برنامه‌هاي درمان فيزيکي و ورزش‌هايي که با هدف تقويت عضلات کمر و درمان عوارض آن انجام مي‌گيرد، به بهبود عملکرد و ارتقاي کيفيت زندگي بيماراني که در اثر پوکي استخوان دچار شکستگي مهره شده‌اند، کمک زيادي مي‌کند.