• سپتامبر 4, 2020
  • HAMED
  • 0

تلفن 77740928 سکته مغزی

فیزیوتراپی در تهرانپارس

فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بانک ملی

فیزیوتراپی طرف قرارداد با بانک ملی

فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه سرمد

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه سرمد

فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه آسیا

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه آسیا

بهبود زندگی پس از سکته مغزی نیازمند تلاش جهانی برای اجرای راه های فعالیت فیزیکی مبتنی بر شواهد است . نیاز فوری به بهبود زندگی پس از سکته مغزی در سر تاسر جهان بخصوص در کشور های کم جمعیت وجود دارد ، از طریق روش هایی که موثر ، منصفانه و پایدار است . در این راستا ، فعالیت فیزیکی به عنوان کاندیدای اصلی برای اجرا می باشد. فعالیت فیزیکی عوامل خطر زای اصلاح پذیر برای سکته مغزی اول و عملکرد و فعالیت در طی توانبخشی و پس از ترخیص را بهبود می دهد . شواهدد اولیه همچنین بیانگر مقرون به صرفه بودن فعالیت فیزیکی است . این شواهد نیازمند آن است که فورا به راه های یکپارچه ترجمه شوند که مبتلایان به سکته مغزی را در سر تاسر جهان قادر سازد که یک زندگی فعال تر داشته باشند . گر چه تحقیقات با کیفیت بیشتر لازم می باشد بخصوص در باره اینکه چگونه انجام فعالیت ها فیزیکی و تداوم آن را بهینه کرد ، اما این امر نباید باعث تاخیردر اجرای شواهد با کیفیت بالا که هم اینک موجود است گردد .

نویسندگان مقاله همه را به تلاش هماهنگ برای اجرای خدمات فعالیت فیزیکی با کیفیت بالابرای بهبود زندگی پس از سکته مغزی برای همه فرا می خوانند .

بهترین غذاها برای کمک به سکته مغزی

ما قصد داریم بهترین غذاهایی که برای بهبودی بیماران سکته مغزی مناسب هستند و همگی با علم حمایت می شوند را معرفی کنیم .

اگر به دنبال یک رژیم غذای سالم برای بیماران سکته مغزی هستید این غذاها را بعد از مشورت با پزشک در برنامه غذایی ایشان بگنجانید .

اما قبل از این که غذاها را معرفی کنیم ، به طور خلاصه توضیح می دهیم که چرا یان غذا ها به بهبودی از سکته مغزی کمک می کنند .

غذاهایی که به بهبودی سکته مغزی کمک می کنند از طریق افزایش تولید BDNF یا فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز اثر می کنند .

پی دی ان اف یک سوخت قوی برای بهبودی از سکته مغزی است چون نوروژنز یا ایجاد نورون های جدید در مغز را افزایش می دهد .

نوروژنز با نوروپلاستیسیته فرق دارد .

نوروپلاستیسیته بازسازماندهی مغز است اما نوروژنز رشد سلول های و راه های عصبی جدید برای جبران آسیب ناشی از سکته مغزی است .

بنابر این اگر می خواهید سلامتی مغز و بهبودی از سکته مغزی را تسریع کنید ، لازم است غذاهایی را که معرفی می شوند را در برنامه غذایی خود اضافه کنید .

باید ها و نباید ها در رژیم غذایی برای بهبودی سکته مغزی

1- از مصرف چربی اشباع شده و قند اجتناب کنید .

تحقیقات نشان می دهند که چربی اشباع شده و قند مقدار بی دی ان اف ، نوروپلاستیسیته ، و یادگیری را کاهش می دهند . بنابر این باید از این غذاها در برنامه بیماران سکته مغزی اجتناب کرد چون خوردن غذاهای حاوی چربی اشباع شده و قند مقدار بی دی ان اف را کاهش می دهد و توانایی مغز را برای رشد سلول های مغزی جدید از بین می برد . بعلاوه ، چربی اشباع شده و قند باعث افزایش وزن می شوند که یک عامل خطر زا برای سکته مغزی است .

چگونه چربی های اشباع شده و قند را زا برنامه غدایی بیماران سکته مغزی حذف کنیم ؟

غذاهایی که دارای چربی اشباع شده هستند و بنابر این باید از خوردن این غذاها اجتناب گردد

-کره ، خامه ، پنیر

-گوشت گاو وبره

-پوست مرغ

-سوسیس

– روغن پالم

از مصرف قند به هر شکلی حتی تحت نام محصولات ارگانیک اجتناب گردد .

2- امگا 3 از ماهی

اسید های چرب امگا3 به زیاد کردن مقادیر بی دی ان اف و حفاظت در برابر کاهش پلاستیسیته و اختلال یادگیری بعد ازضایعه تروماتیک مغز کمک می کند .

این امر اساسا مخالف آن چیزی است که چربی اشباع شده برای مغز انجام می دهد، این خبر خوبی است . این بدان معنی است که با مصرف امگا 3 رژنراسیون سلول های مغز افزایش می یابد در حالی که عوامل منفی بالقوه کاهش می یابند .

از آنجایی که شما می خواهید پلاستیسیته عصبی در طی بهبودی سکته مغزی را فعال کنید ،ایده بسیار خوبی است که بر مصرف امگا 3 تمرکز کنید .

چگونه امگا 3 بیشتری در رژیم غذایی داشته باشیم ؟

-دانه های چیا

-سالمون

-زرده تخم مرغ

بنابر این یک رژیم غذایی سالم برای بیماران سکته مغزی می تواند شامل مقادیر زیادی سالمون باشد .

3-بلوبری

بلوبر ها به دلیل کیفیت و اثرشان بر بهبود حافظه شناخته شده اند ، اما لازم است بدانیم که بلوبری ها همچنین به نوروژنز و عملکرد شناختی کمک می کنند.

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از بلوبری به بهبود بعضی توانایی های شناختی منجر می شود ( احتمالا به علت اثر فلوونوئید ها بر راه های سیگنالینگ سلولی ، مثل آن هایی که شامل بی دی ان اف هستند ) . به عبارت دیگر ، فلانوئید های (آنتی اکسیدان ) موجود در بلوبری به بهبود عملکرد مغزی و نوروژنز کمک می کنند .

چگونه بلوبری های بیشتری در رژیم غذایی داشته باشیم ؟

گر چه در تحقیقات ذکر شده از نوشیدنی های بلوبری غنی از فلانوئید استفاده شده است ، اما پیشنهاد می کنیم فلانوئید ها را از بلوبری طبیعی تامین کنید . به این ترتیب می توانید بلوبری های تازه مصرف کرده و لذت ببرید

4- انار

چه خود انار چه آب انار غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که به حفاظت ازآسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند . از آنجایی که مغز به آسیب ناشی از رادیکال های آزاد حساس است ، بنابر این انار می تواند به بهبودی از سکته مغزی کمک کند .

5-گوجه فرنگ

گوجه فرنگی منبع غنی از لیکوپن آنتی اکسیدان است . لیکوپن به حفاظت از اعصاب کمک می کند و اثر آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی ایسمیک را کاهش می دهد . گر چه مکمل های لیکوپن وجود دارند ، اما پیشنهاد می کنیم لیکوپن را مستقیما از منبع اصلی خود یعنی گوجه فرنگی تامین کنید . بنابراین ، گوجه فرنگی و سوپ گوجه فرنگی (بدون افزودنی های قندی) غذاهای عالی برای بیماران سکته مغزی هستند .

6- غلات و دانه ها

منبع خوب ویتامین E هستند . آنتی اکسیدانی که با افت شناختی به دنبال افزایش سن مقابله می کند . آنتی اکسیدان ها برای سلامتی مغز مهم هستند . سعی کنید گردو و بذر کتان را که هر دو منبع خوب امگا 3 هستند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید .

7-آواکادو

میوه ای است که به شما کمک می کند سریع تر فکر کنید . ماده خاکستری مغز که اطلاعات را پردازش می کند به اسید اولئیک متکی است تا با سرعت بهینه عمل کند ، و آواکادو منبع عالی اسید اولئیک است .

8- لوبیا

لوبیا ها به تحویل گلوکز به مغز کمک می کنند . گلوکز منبع اصلی سوخت مغز است . آنها همچنین به تثبیت مقادیر گلوکز خون کمک می کنند تا تامین گلوکز مغز پایادار و پیوسته انجام شود.

دیابت به همراه فشار خون بالااز دلایل مهم سکته مغزی هستند .پژوهشگران می گویند نوشیدن آب لیمو اثرات قابل توجهی دارد.دانشمندان همچنین می گویند آب لیمو سیستم هاضمه را آهسته کرده تبدیل کربوهیدرات به قند را متوقف می کند .و بعضی خطرات دیابت نوع دو را کاهش می دهد . آب لیمو ممکن است به کنترل قند خون در افراد دیابتی کمک کند . میلیون ها نفر در تنظیم مقدار قند خون شان مشکل دارند که به این ترتیب در معرض خطر سردرد ها و همچنین حملات قلبی و آسیب عصبی قرار دارند .

فشار خون بالا و سه آبمیوه برای کاهش فشار خون

فشار خون بالا در صورت عدم درمان می تواند به عوارض جدی تهدید کننده زندگی مثل سکته مغزی منجر شود . بنابر این برداشتن قدم هایی برای پیشگیری و کاهش فشار خون اهمیت بسزایی دارد . یک راه پایین آوردن فشار خون نوشیدن سه آبمیوه که ثابت شده است فشار خون را پایین می آورد .

1- آب پرتغال

بعضی غذا ها مثل غذا های پر نمک در رژیم غذایی اثر منفی بر فشار خون بالا دارند .

اما غذاهایی که حاوی پتاسیم هستند به کنترل فشار خون بالا کمک می کنند .

پتاسیم یک ماده معدنی است که از طریق متعادل کرده اثرات منفی نمک بر بدن به پایین آوردن فشار خون کمک می کند . آب پرتغال یک منبع خوب پتاسیم است .

البته شما می توانید پتاسیم را از مجموعه متنوعی از غذا ها مثل سیب زمینی ( از جمله سیب زمینی شیرین ) ، موز ، سس گوجه فرنگی بدون قند ، ماست و شیر بدون چربی تامین کنید .

2- آب انار

نتیجه یک تحقیق در سال 2013 نشان داد که افراد دچار فشار خون بالا بعد از مصرف روزانه150 میلی لیترآب انار برای دو هفته کاهش معنی دار ف شار خون را داشته اند . در تحقیق دیگری در زمینه اثرات آب انار بر فشار خون و سلامتی قلب و عروق نتایج مشابهی یافت شد بخصوص برای فشار خون سیستولیک بالا .

3- آب گوجه فرنگی

تحقیقات اخیر تثرات مثبت گوجه فرنگی را نشان داده اند . مشخص شده است که آب گوجه فرنگی فشار خون و کلسترول را در افراد در معرض بیماری قلبی را کاهش می دهد . برای 481 فرد شرکت کننده در تحقیق تا هر قدر که تمایل داشتند آب گوجه فرنگی بی نمک برای یک سال فراهم شد .

از افراد خواسته شد که مقادیر مصرف آب گوجه فرنگی را به همراه هر گونه تغییر در وضعیت سلامتی خود بطور روزانه ثبت کنند .

بر طبق نتایج چاپ شده درمجلهFood science and nutrition فشار خون بطور متوسط تا سه درصد در 94 نفر کاهش داشت .

در افراد دچار کلسترول بالا ، 125 نفر بطور متوسط تا 3/3 درصد کاهش در ماد چربی که می تواند عروق خونی را بلوک کرده و باعث حملات قلبی و سکته مغزی شود را تجربه کردند .

بر طبق گزارش تیم تحقیق دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو اثرات و فوائد آب گوجه فرنگی در مردان و زنان ، و گروه های سنی مختلف مشابه بود .

صحبت کردن و پلاستیسیته عصبی پس از سکته مغزی

برای کسب مجدد توانایی صحبت کردن بعد از سکته مغزی بیاد مغز را برای آن پرورش داد . کنترل مجدد صحبت کردن پس از سکته مغزی نیاطمند پلاستیسیته عصبی است . پلاستیسیته عصبی به مغز اجازه می دهد تا راههای عصبی جدیدی را برای کنترل صحبت کردن برقرار سازد .

وقتی که مرکز زبان درزی اثر سکته مغزی، آسیب می بیند، پلاستیسیته عصبی به بخش های سالم مغز اجازه می دهد که وظیفه مرکز زبان را برای صحبت کردن به عهده بگیرند .

پلاستیسیته عصبی با تمرین کردن فعال می شود . وقتی چیزی مثل صحبت کردن یا نوشتن را تمرین می کنید ، پلاستیسیته عصبی فعال می شود و برای کسب مهارت ، مغز راه های عصبی جدیدی را تشکیل داده و تقویت می کند .

تمرکز برروی حرکات مشکل در افراد مبتلا به سکته مغزی

مبتلایان به سکته مغزی در صورتی که بر روی انجام حرکات مشکل تمرکز کنند سود خواهند کرد . به طور مثال اگر می توانید دست را مشت کنید اما قادر به باز کردن آن نیستید ، در این صورت روی باز کرده آن تمرکز کرده و تمرین کنید . توانایی باز کردن دست اهمیت دارد ، و از آنجایی که ایجاد چالش می کند ، بنابراین باز کردن دست نیازمند توجه بیشتر است .

افراد ممکن است بگویند اگر من نمی توانم دستم را باز کنم ، تلاش برای باز کردن آن چه فایده ای دارد ؟

اگر دست مشت شده است و باز کردن آن مشکل است ، روش های مفیدی برای درمان آن وجود دارند بویژه برای آنان که حرکات ارادی کمی دارند از جمله این درما ها می تواند به سوزن زدن خشک تزریق شل کننده های عضلانی ، تحریک الکتریکی ، ترین ذهنی ، آینه درمانی ، حرکات دو طرفه و تمرین مکرر اشاره کرد .

نکته این است که از حرکات مشکل و چالش برانگیز اجتناب نکنید و آنها را در آغوش بکشید .اگر شما دشواری را حذف کنید و فقط آنچه را که اینک توانایی انجامش را دارید انجام دهید شما هرگز مجددا یاد نخواهید گرفت چگونه بهتر حرکت کنید .

چالش محرک پلاستیسیته عصبی است پلاستیسیته عصبی محرک بهبودی است .

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی فشار خون را در بیماران پس از سکته مغزی یا حمله ایسکمیک زود گذر کاهش می دهد برنامه های ورزشی پس از سکته مغزی سرعت راه رفتن و تعادل پس از سکته مغزی را بهبود می دهند ، اما اثرات آن بر عوامل خطر عروقی ثانویه کمتر مورد بررسی قرار گرفته است . کاهش خطر عروقی ثانویه برای پیشگیری از سکته مغزی راجعه حیاتی است .

نویسندگان این مقاله در مورد مداخلات مبتنی بر تمرینات هوازی بر عوامل خطر عروقی و ایسکمیک راجعه پس از سکته مغزی نتیجه گیری می کنند که :

  • مداخلات تمرین درمانی پس از سکته مغزی و حمله ایسکمیک زود گذر ایمن هستند .
  • مداخلات ورزشی می تواند به کاهش معنی دار فشار خون منجر شود ، به خصوص اگر تمرینات زود شروع شده و همراه با آموزش باشند .
  • اثرات مفید برنامه های ورزشی اگر در عرض شش ماه از سکته مغزی یا حملات ایسکمیک زود گذر شروع شده و همراه با آموزش باشند بیشتر می شود .

اثرات سوزن زدن خشک بر فعالیت مغز و اسپاستیسیته عضلانی اندام فوقانی پس از سکته مغزی

سوزن زدن خشک یک درمان نسبتا جدید برای کنترل اسپاسیته پس از سکته مغزی است . در این تحقیق برای اولین مرتبه از فانکشنال ام آر آی برای بررسی اثرات سوزن زدن خشک بر فعالیت مغزی یک بیمار مبتلا به سکته مغزی دچار اسپاسیتیسسیته اندام فوقانی شد .

سوزن زدن خشک برای یک دقیقه در پشت دست در محل زاویه فوقانی بین استخوان های متا کارپ اول و دوم انجام شد .

فانکشنال ام آر آی پس از درمان ، فعالیت بالاتر هر دو کرتکس حرکتی اولیه سالم و مبتلا، کرتکس سوماتوسنسوری اولیه مبتلا ، و کرتکس حرکتی مکمل مبتلا را نشان داد .

در این تحقیق که برای اولین از تصویر برداری عصبی استفاده شد شواهدی از اثر سوزن زدن خشک برفعالیت مغز بیمار مبتلا به سکته مغزی دچار اسپاستیسیته فراهم می کند .

این تحقیق نشان می دهد که سوزن زدن خشک در بهبود فعالیت مغز بیمار مبتلا به سکته مغزی دچار اسپاستیسیته موثر است .

چالش معادل بهبودی است

سکته مغزی باعث می شود که حرکت کردن مشکل شود . تلاش برای غلبه بر این مشکل ، یک چالش سازنده ایجاد می کند که بهبودی را پیش می برد . اگر شما این دشواری را حذف کنید ، به سمت بهبودی پیشرفت نخواهید کرد . این امر برای رشد در همه جنبه های زندگیتان صادق است . در بعضی از مبتلایان به سکته مغزی این تمایل وجود دارد که پیشرفت خودشان را با کار فقط بر روی آنچه می توانند انجام دهند متوقف کنند . برای مثال ، با نظر فیزیوتراپیست آنها ممکن است به اتاق تمرین درمانی رفته و تمرین تحمل وزن کنند . تنمرینی که اقرات مثبتی دارد ، گر چه آنها روی عضلاتی کار می کنند که می توانند آنها را به آسانی فعال و کنترل کنند ، در حالی که از عضلاتی که چالش بر انگیز هستند چشم پوشی می کنند . همه عضلات ، از جمله عضلاتی که به انجام حرکت کمک می کنند ، باید تقویت شوند . اما باید روی عضلاتی که به راحتی منقبض نمی شوند ، و حرکاتی که بیشترین چالش را ایجاد می کنند تاکید نمود .

اثرات اسپاستیسیته و پوسچر همی پلژیک بر عصب مدیان و تونل کارپال در بیماران مبتلا به سکته مغزی

این تحقیق با مشارکت 46 فرد مبتلا به سکته مغزی و 30 فرد سالم انجام شد .

نتایج این تحقیق نشان داد که :

-میانه شدت اسپاستیسیته پروناتورهای ساعد و عضلات خم کننده مچ دست 2 بود .

-پتانسیل عمل مرکب عضله برای عصب مدیان اندام مبتلا ، در مقایسته با سمت مقابل کاهش یافته بود .

-سطح مقطع عرضی تونل کارپال ، در سمت مبتلا باریک تر بود .

-اسپاستیسیته عضله پروناتور هیچگونه اثر معنی داری بر سطح مقطع عرضی عصب مدیان و سرعت هدایت عصبی در سطح ساعد نداشت . به این ترتیب ، اسپاستیسیته ساعد بر ساختمان و عملکرد عصب مدیان اثری نداشت .

-سطح مقطع عرضی عصب مدیان در مچ دست بیمارانی که شدت اسپاستیسیته خم کننده های مچ دست آنها درجه 2 و بالاتر بود در مقایسته با شدت اسپاستیسیته 1و کمتر ، به طور معنی داری بیشتر بود .

-اسپاستیسیته خم کننده های مچ دست باعث تغییرات ساختمانی عصب مدیان در مچ دست می شود اما بر عملکرد عصب مدیان اثر نمی گذارد .

-ضخیم شدن عصب مدیان باعث ابنرمالیتی معنی دار سرعت هدایت عصبی نشد .

نتیجه گیری شده است که :

در بیماران مبتلا به سکته مغزی اسپاستیسیته خم کننده مچ دست می تواند باعث تغییرات مورفولوژیک واضح در تونل کارپال و عصب مدیان شود اما سرعت هدایت عصبی طبیعی است .

برداشت از کانال STROKE درباره سکته مغزی پیشگیری و درمان