• می 19, 2020
  • HAMED
  • 0

آب درمانیHydrotherapy

BALNEOTHERAPIE , THERAPIE AQUATIQUE

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با تامین اجتماعی

فیزیوتراپی طرف قرارداد با تامین اجتماعی

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه تامین اجتماعی

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه نیروهای مسلح

فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه نیروهای مسلح

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه سلامت

فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه سلامت

فیزیوتراپی در تهرانپارس طرف قرارداد با بیمه خدمات درمانی

آب درمانی Hydrotherapy روشی درمانی است که در فیزیوتراپی از آن استفاده میشود. هدف از آب درمانی کاهش درد بیمار و افزایش دامنه حرکات مفاصل وقدرت اندام با استفاده از آب است.

اعتقاد بر اين است که آب منافع زيادي را براي بسياري از مسائل بهداشتي فراهم مي‌کند و استفاده از رويکردهاي فيزيوتراپي متمرکز نيز مي‌تواند به از بين بردن درد بسياري از بيماران کمک کند. آب درماني براي ديسک‌هاي گردن يک تکنيک شفابخش مکمل است که اغلب به عنوان بخشي از يک روش مراقبت ترکيبي براي درمان درد ديسک استفاده مي‌شود. آب درماني دربرگيرنده استفاده از آب در يکي از ظرفيت‌هاي مختلف درماني آن است. ورزش آب درماني به خصوص در مواردي که برنامه تمريني زميني به دليل شدت درد، کاهش تراکم استخوان، ناتواني يا ساير عوامل امکان‌پذير نيست، مفيد است. آب درماني بسياري از مزاياي مشابه با برنامه تمريني زميني را ارائه مي‌دهد.

آب درماني اغلب نقش مهمي در بازيابي ديسک گردن ايفا مي‌کند. تأثيرات اين روش بر بدن شامل افزايش جريان خون پس از غوطه وري، افزايش دفع ضايعات متابوليک و افزايش ميزان اکسيژن رساني به بافت عضلاني است. آب درماني همچنين باعث بهبود توان و استقامت عضلاني و افزايش عملکرد قلبي عروقي، انعطاف‌پذيري و محدوده حرکت مي‌شود. به طور کلي، کاهش زمان بهبودي و افزايش ميزان سلامت فرد را به دنبال خواهد داشت.

آب درماني

در آب درمانی معمولا از آب گرم استفاده میشود . گرمای آب موجب افزایش جریان خون در پوست و عضلات شده و تنش داخلی عضلات را کم میکند . درد اندام ها به هر علتی باشد معمولا در گرما کمتر میشود. بنابراین استفاده از آب گرم موجب کاهش دردهای عضلانی، مفصلی و استخوانی میشود . البته این تاثیر گرما دائمی نبوده و معمولا بعد از مدتی که حرارت اندام مجددا به حالت اول برمیگردد درد مجددا احساس میشود. آب گرم را میتوان بصورت دوش آب گرم، وان آب گرم و یا استخرهای آب گرم در مجاورت اندام قرار داده و از گرمای آن استفاده کرد.استفاده از آب گرم برای کاهش دردهای اندام سابقه قدیمی دارد . از صدها یا شاید هزاران سال قبل آب گرم های معدنی محلی برای مراجعه بیماران برای کاهش دردهایشان بوده است. آب درماني مي‌تواند در بهبود انعطاف پذيري، دامنه حرکت، قدرت، تعادل و هماهنگي براي بيماران با تشخيص‌هاي مختلف مفيد باشد. هدف اين است که در حالي که از وارد شدن تنش ناشي از وزن بيمار بر مفاصل جلوگيري مي‌کنيم، بيماران را دوباره بازسازي کنيم. آب درماني امکان ورزش کردن را براي افرادي که قادر به شرکت در فعاليت‌هاي زميني نيستند ، فراهم مي‌کند . آب درماني به خصوص براي بيماران مبتلا به استئوپروز پيشرفته ، استئوآرتريت و به طور مستقيم پس از عمل جراحي ستون فقرات مفيد است. هدف از آب درماني حفظ استحکام، بازسازي و بهبود عملکرد کلي بدن است. همه برنامه‌هاي ورزشي آبي بايد فقط پس از ارزيابي کامل توسط يک متخصص فيزيوتراپيست آغاز شود. بيماران به طور معمول با تمرينات در آب کم عمق شروع مي‌کنند و تمرينات به سمت ورزش در آب‌هاي عميق هدايت مي‌شوند تا بيمار براي انجام ورزش‌هاي زميني آماده شود. مزيت زير آب بودن اين است که بدن تحت فشار برابر روي بدن خود قرار مي‌گيرد . فرورفتن زير آب، وزني که فرد متحمل مي‌شود را کاهش مي‌دهد، که اين امر اين فرصت را در اختيار افرادي که نمي‌توانند وزن خود را روي زمين تحمل کنند، قرار مي‌دهد تا وزن خود را با حداقل تلاش در زير آب تحمل کنند. آب مي‌تواند عضلات ضعيف را تقويت کند، در حالي که انعطاف پذيري و محدوده حرکت را افزايش مي‌دهد. در بسياري از بيماران، آب درماني، فرصت دستيابي به اهداف در زمان کوتاهتر را براي متخصص فيزيوتراپ فراهم مي‌کند.

مزاياي آب درماني

به سادگي هيچ راهي براي ناديده گرفتن مزاياي بالقوه هيدروتراپي وجود ندارد، زيرا اين مزايا در طول زمان آزموده شده‌اند و بيماران و پزشکان هر دو به طور يکسان به اثربخشي اين روش‌ اشاره کرده‌اند. آب درماني مي‌تواند يک تمرين خوب براي بدن و همچنين آرامش براي ذهن فراهم کند. بيماري که آرامش دارد مطمئنا درد کمتري نسبت به بيمار هيجان‌زده و مضطرب دارد . هيدروتراپي مي‌تواند درد عضلاني را کاهش دهد، ماهيچه‌هاي دچار گرفتگي و اسپاسم را آرام کند و تمرين کل بدن را که ممکن است براي تعدادي از بيماران انجام آن در محيط خارج از آب غير ممکن باشد، براي برخي از بيماران تسهيل کند . هيدروتراپي مخصوصا براي بيماراني که در وضعيت فيزيکي خوبي قرار ندارند يا افرادي که آستانه تناسب اندام کمي دارند، موثر است. بهتر از همه ، هر بيماري و تقريبا در هر محيطي تا زمانيکه به يک استخر، وان يا ساير منابع درماني دسترسي داشته باشد، مي‌تواند آب درماني را انجام دهد.

انواع آب درماني ديسک گردن

آب درماني ديسک گردن به فرم‌هاي گوناگوني انجام مي‌شود، تقريبا همه اين فرم‌ها مي‌توانند به عنوان خدمات بهداشت حرفه‌اي ارائه شوند يا توسط خود بيمار به عنوان بخشي از برنامه‌هاي درماني خانگي انجام شوند . شش نوع از تمرين‌هاي آب درماني مشخص شده است که عبارتند از، پياده‌روي در آب، طيف وسيعي از حرکات و کشش‌ها براي انعطاف‌پذيري، تمرينات حرکتي براي افزايش قدرت و استقامت، حرکات ريتميک براي بهبود تعادل و هماهنگي، تناسب اندام وابسته به قلب و تنفس و آمادگي جسماني و شنا. در اينجا برخي از درمان‌هاي معمول استفاده شده براي بيماران مبتلا به ديسک گردن ارائه شده است.

شنا

شنا يک منبع عمده آب درماني است. بسياري از شناگران نتايج عالي براي مديريت درد فتق ديسک گزارش مي‌دهند. شنا تمرين کاملي براي کل بدن است که مي‌تواند توسط هر کسي در هر سني انجام شود. با وجود اينکه شنا يکي از کارآمدترين فعاليت‌هاي تناسب اندام در جهان است، ورزشي بدون عوارض و ملايم است.

وان داغ

حوضچه‌هاي داغ، جکوزي و حمام‌هاي آبگرم مي‌تواند به آرامش بخشيدن به بيماران کمک کند و درد را به صورت طبيعي کاهش دهد. به طور مشابه، مبتلايان به درد کمر و گردن به هردو مزيت درماني و آرامش بخشي دوش گرم و يا استفاده از حوله هاي گرم، اشاره کرده‌اند. تعداد کمي از بيماران سعي مي‌کنند با استفاده از حوضچه‌ها و يا دوش‌هاي يخ سرد براي نجات پيدا کردن رويکرد مخالفي را درپيش گيرند.

چگونه آب درماني انجام مي‌شود

يک متخصص فيزيوتراپي آب درماني ديسک گردن را با يک بيمار در عمق مورد نظر از آب انجام مي‌دهد . عمق انتخاب شده به فعاليت‌هايي که بيمار انجام مي‌دهد، تحمل بيمار در برابر آب و مقدار وزني از بدن که بايد بار آن کاهش يابد بستگي دارد. کل درمان با بيمار در آب انجام مي‌شود و شامل تمرينات آب درماني براي ديسک گردن متخصص و بيمار در آب است. در برخي از حرکات بيمار به تنهايي در تمامي طول حرکت فعاليت مي‌کند و در برخي ديگر بيمار غير فعال است و متخصص فعاليت را روي بيمار انجام مي‌دهد. به طور کلي، درمان شامل فعاليت‌هايي است که بار روي ستون فقرات را از بين مي‌برد ، عضلات را تقويت مي‌کند و محدوده حرکات مفاصل را افزايش مي‌دهد. تمام فعاليت‌هاي انجام شده بر پايه تحمل و توانايي بيمار براي انجام فعاليت مي‌باشد.

تقويت عضلات

وقتي بدن در آب غوطه ور ميشود (مانند استخرهاي آب) وزن بدن کاهش ميابد. بعضي بيماران به علت مشکل مفصل و درد ناشي از آن نميتوانند به راحتي راه بروند. در آب وزن بيمار کم شده و در نتيجه فشار کمتري به مفاصل اندام تحتاني وارد ميشود. وقتي مفصل وزن کمتري را تحمل کند بهتر ميتواند حرکت کند و حرکات نرمشي و تقويتي را انجام دهد.

کمک ديگر آب مقاومت آن در مقابل حرکت اندام است. وقتي فرد در آب غوطه ور شده و سعي ميکند اندام خود را حرکت دهد مقاومت آب را در مقابل حرکت اندام حس ميکند.

اين مقاومت مفيد است. مقاومت در مقابل حرکت اندام ميتواند به تقويت بيشتر عضلات آن کمک کند. درست مانند کسي که براي تقويت بيشتر عضلات خود از وزنه استفاده ميکند. با اين تفاوت که مقاومت آب

•ملايم تر از وزنه است

•ميتوان آن را با تغيير سرعت حرکت اندام کم و زياد کرد

•در همه جهات وجود دارد

•همراه با گرما است و بنابراين آستانه تحمل بيمار را بيشتر ميکند.

در بسياري از بيماري هاي سيستم حرکتي تقويت عضلات اندام ميتواند درد بيمار را تا حدود زيادي از بين ببرد. بطور مثال در کمردرد تقويت عضلات ستون مهره و شکم و در بسياري از دردهاي زانو تقويت عضلات چهارسر ران ميتواند درد بيمار را بطر محسوسي کاهش دهد. انجام حرکات نرمشي تحت نظر فيزيوتراپ در آب ميتواند به اين امر مهم کمک فراواني بکند

بسيار ديده ميشود که در استخرهاي عمومي افرادي در قسمت کم عمق راه ميروند و ذکر ميکنند اين کار را به توصيه پزشک انجام ميدهند. آيا واقعا راه رفتن در آب مفيد است و کلا راه رفتن در آب چه تاثيري بر روي بدن انسان دارد.