انواع مختلفی از اختلالات ستون فقرات در جامعه مطرح است و می‌توانیم بگوییم افراد گوناگونی با مشکلات و آسیب‌های ستون فقرات در کشور دست و پنجه نرم می‌کنند. شیوع 14 درصدی انحراف ستون فقرات دربین دختران 10 تا 12 ساله علت بروز این عارضه ناشناخته می باشد به نظر می‌رسد علت اصلی رشد طولی سریع بدن همزمان با ضعف عضلانی در قسمت ستون فقرات باشدکه مسائلی همچون استفاده نامناسب از کوله پشتی، حالات نامناسب بدن در هنگام مطالعه و غیره آن را تشدید می‌کند . حدود ۸۵ درصد اختلالات اسکلتی علت پاتولوژی‌ ندارد این انحراف در وهله اول غیرآشکار است چنانچه درسنین پایین تشخیص داده شود می‌توان با ورزش آن را درمان کرد.

دلیل انحراف ستون فقرات در دختران

انحراف ستون فقرات در دختران به دلیل نرمی، ضعف و ظرافت عضلات ، پوزیشن‌ ناصحیح دختر بچه‌ها، کیف‌های سنگین، ساختار بدنی و غیره بیش از پسران است در مواردی‌ که انحراف ستون فقرات شدید باشد، نخاع و عصب هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد و با کاهش ظرفیت تنفسی‌، ظرفیت قلبی‌ به اعمال جراحی نیز منجر می شود که با توجه به عوارض جراحی‌ و همچنین آمار تکان دهنده انحراف ستون فقرات و درجات مختلف آن و همچنین انحراف‌ زانو و صافی کف پا ، مداخله فیزیوتراپیست‌ها در سنین پایین محصلین یک ضرورت است و با آگاه‌سازی، پیشگیری و غربالگری‌ کودکان در سنین پایین‌ در سلامت ستون فقرات افراد جامعه گامی موثر برداشته می شود .

سلامت افراد به اندازه سلامت ستون فقرات آنها مهم است که برای رسیدن به این مهم افراد جامعه باید با مشاهده اختلالات و درد در این نواحی، مراجعه زود هنگام به مراکز درمانی داشته باشند و پزشکان نیز باید با ارجاع‌ به موقع بیماران به فیزیوتراپیست‌ها در صدد کاهش آمار اختلالات ستون فقرات و رسیدن به ارتقاء سلامت جامعه باشند.

اگر انحنای غیر آشکار توسط والدین تشخیص داده نشود و این انحراف ادامه پیدا کند به ایجاد زاویه‌ای در ستون فقرات منجر می‌شود که استفاده از بریس را الزامی می‌کند . در این مرحله بریس‌هایی تجویز می‌شود که روی بدن بسته شده و فشارهای مختلفی به بدن وارد می‌کند و انحراف را تصحیح کرده و از افزایش آن پیشگیری می‌کنند . بریس‌های ساخته شده برای درمان این عارضه از یک چارچوب فلزی تشکیل شده است که نوجوانان یا آن را نمی‌پوشند یا به صورت پاره‌وقت از آن استفاده می‌کند که این امر باعث می‌شود مشکلاتشان به خوبی حل نشود.