• می 21, 2020
  • HAMED
  • 0

بعضی از دلایل بی حسی و مور مور شدن دست ها

علل بي حسي دست ها

علل مور مور شدن يا بي حسي دست ها چيست؟ آيا دليلي بر نگراني وجود دارد؟

عومل متعددی باعث بیحسی در دست ها می شود که به چند مورد اشاره میکنیم:

بيرون زدن ديسک گردن
بیرون زدن دیسک گردن می باشد ديسکها بالشتک هاي نرم بين مهره ها هستند که استخوانهاي مهره ها را از هم جدا ميکنند و به عنوان محافظ و ضربه گير آنها عمل ميکنند. پارگي شد ديسکها باعث ميشود مواد نرم داخل آنها خارج شده و عصب را تحت فشار قرار بدهد. به اين وضعيت بيرون زدن ديسک، پارگي ديسک يا فتق ديسک ميگويند. تحت فشار قرار گرفتن عصب مجاور ديسک بيرون زده باعث ميشود عصب صدمه ببيند. حاصل آن بي حسي در دست يا پا است.

بيماري رينود (Raynaud’s disease)

بيماري رينود يا پديده رينود زماني اتفاق مي افتد که رگهاي خوني باريک هستند. در نتيجه جريان خون کافي به محدوده انگشتهاي دست و پا نميرسد. ضعف خون رساني باعث ميشود انگشتهاي دست و پا بي حس، سرد، رنگ پريده و بسيار دردناک شوند. اين علائم معمولا زماني ديده ميشوند که فرد در معرض سرما يا استرس قرار ميگيرد.

تونل کارپال (Carpal tunnel)

تونل کارپ مجراي باريکي است که از مرکز مچ دست عبور ميکند. در مرکز اين تونل عصب مياني قرار دارد. اين عصب باعث وجود حس در انگشتها از جمله انگشت شست، اشاره، مياني و بخشي از انگشت چهارم یا انگشت حلقه می باشد ميشود.

سندرم تونل کارپ
سندرم تونل کارپ در دست که شامل خواب رفتگي و حس مور مور و درد در دست است.

فعاليتهاي تکرار مدائم مثل تايپ کردن يا بسته بندي در کارخانه ممکن است باعث شود بافتهاي اطراف عصب مياني متورم شده و فشار بر اين عصب وارد شود. اين فشار ميتواند باعث بي حسي شدن، درد، مور مور و ضعف در اين دست شود.

تونل کوبيتال (Cubital tunnel)

عصب اولنار (زند زيرين) عصبي است که از گردن به انگشت کوچک دست ميرسد. اين عصب در سمت داخلي آرنج ممکن است تحت فشار قرار گرفته يا بيش از حد کشيده شود. پزشکان به اين وضعيت سندرم تونل کوبيتال ميگويند. اين همان عصبي است که هنگامي که آرنجتان به جايي ميخورد ، درد ميگيرد . سندرم تونل کوبيتال باعث بروز علائمي مثل بي حسي و مور مور شدن دست ميشود به خصوص در انگشت کوچک و حلقه . فرد ممکن است درد جلوي بازو و ضعف در دست را نيز به خصوص هنگام خم کردن آرنج، تجربه کند.

اسپونديلوز گردن (Cervical spondylosis)

اسپونديلوز گردن نوعي آرتروز است که در ديسک هاي گردن اتفاق مي افتد. اسپونديلوز گردن در اثر سالها استهلاک استخوانهاي ستون فقرات رخ ميدهد. مهره آسيب ديده ممکن است عصب هاي مجاور را تحت فشار قرار داده و باعث بي حسي در انگشت ها، بازو و مچ شود. بيشتر افرادي که اسپونديلوز گردن دارند علائمي ندارد اما برخي افراد ممکن است احساس درد و سفتي در گردن داشته باشند.

همچنين ممکن است علائم زير تجربه شود:
ضعف در بازو، دست ، پا يا انگشتان پا
سردرد
صداي ترق ترق هنگام حرکت دادن گردن
از دست دادن تعادل
گرفتگي عضله گردن يا شانه
از دست دادن کنترل مثانه يا روده

اپي کونديليت (Epicondylitis)

اپي کونديليت لترال که به آرنج تنيس بازان شهرت دارد در اثر حرکات تکراري مداوم مثل حرکت دادن راکت تنيس، اتفاق مي افتد. اين حرکتهاي مکرر باعث ميشود عضله ها و زردپي هاي جلوي باز صدمه ببينند. در نتيجه اين وضعيت درد و سوزش در سمت بيروني آرنج تجربه ميشود. احتمال کمي دارد که اپي کونديليت لترال يا جانبي منجر به بي حسي دست شود. اپي کونديليت مديال يا مياني وضعيت مشابهي است که به آرنج گلف بازان شهرت دارد. اين وضعيت باعث درد در سطح داخلي آرنج و همچنين احتمالا ضعف ، بي حسي يا مور مور شدن دستها به خصوص در انگشت کوچک و حلقه ميشود. همچنين در صورتي که تورم زيادي در اين ناحيه رخ دهد باعث بي حسي ميشود که ممکن است منجر به اختلال عملکرد عصب زند زيرين شود اگر چه اين اتفاق بسيار نادر است.

کيست گانگليون (Ganglion cyst)

کيست گانگليون زايده اي پر شده با مايع است که در زرد پي ها يا مفاصل مچ يا کف دست ايجاد ميشود. اين کيست ممکن است بزرگتر از 2 سانتيمتر شود. اگر اين کيستها عصب را تحت فشار بگذارند ممکن است بي حسي، درد يا ضعف در دست تجربه شود.

سندرم درد ميوفيشيال (Myofascial pain syndrome)

سندرم درد ميوفيشيال نقاط تحريک ايجاد ميکند که نواحي دردناک و بسيار حساس در عضله ها هستند. گاهي درد به بخشهاي ديگر بدن گسترش مي يابد. علاوه بر درد عضله، مور مور شدن، ضعف و سفتي نيز ازعلائمي هستند که ممکن است تجربه شوند.

فيبروميالژيا (Fibromyalgia)

فيبروميالژي يا فيبروميالژيا وضعيتي است که در آن درد عضله و خستگي تجربه ميشود. گاهي اين وضعيت با سندرم خستگي مزمن اشتباه گرفته ميشود چون علائم آنها شبيه است. در فيبروميالژيا ممکن است خستگي خيلي شديد باشد. درد در نقاط حساس متعددي در سرتاسر بدن متمرکز است. افرادي که فيبروميالژيا دارند ممکن است بي حسي و مور مور شدن دست و پا و صورت را نيز تجربه کنند.

علائم ديگر عبارتند از:
افسردگي
اشکال در تمرکز
مشکلات خواب
سردرد
دل درد
يبوست
اسهال

بيماري ام اس (MS)

ام اس که مخفف مالتيپل اسکلروز (Multiple sclerosis) يک بيماري خود ايمني مي باشد که که در آن سيستم ايمني به پوشش محافظ رشته هاي عصبي حمله ميکند. به مرور زمان عصبها صدمه مي بينند. علائم بسته به اين که کدام عصبها دچار مشکل شده باشند متفاوت است. بي حسي و مور مور شدن شايعترين علائم ام اس هستند. ممکن است حس صورت، دست يا پا از دست برود. بي حسي معمولا در يک طرف بدن اتفاق می افتد.

سندرم خروجي قفسه سينه (Thoracic outlet syndrome)

اين گروه بيماري از وارد آمدن فشار بر رگهاي خوني يا عصبهاي گردن و بخش بالايي سينه ايجاد ميشود. جراحت يا حرکات تکراري ممکن است باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب شود. فشار آمدن بر عصبهاي اين ناحيه منجر به بي حسي و مور مور شدن انگشتها و درد شانه و گردن ميشود.