• آوریل 25, 2020
  • HAMED
  • 0

سکته مغزی

فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس

سکته مغزی انواع مختلف دارد از قبیل : هموراژیک یا خونریزی مغزی ، نوع انسدادی که بمرور چربی و گلبولهای مرده خون در داخل دیواره رگها تجمع میکنند و نوع آمبولی یا لخته چربی که از عروق دیگر و نواحی دارای چربی کنده شده بطرف مغز می آید و باعث انسداد عروقی میشود.

در اثر عوامل بالا اکسیژن به سلولهای مغزی ناحیه درگیر نمیرسد و فرد دچار سرگیجه ،سنگینی زبان ، اختلال دید و بی حسی اندامها میشود و در صورت عدم رسیدگی اورژانس پزشکی ممکن است به اغما یا کما برود.

سکته مغزی یکی از عوارض دنیای امروز هست و با صنعتی شدن جوامع و توسعه شهر ها و آلودگی هوا و استرس و تغذیه نامناسب و کشیدن سیگار و مصرف الکل و اضافه وزن رو به گسترش هست.

بیمارانی که دچار سکته مغزی یا CVA میشوند بعد از درمان پزشکی برای بدست آوردن توانایی های حیاتی نیاز به فیزیوتراپی تنفسی ، فیزیوتراپی بلع و حلق ، فیزیوتراپی اندامها جهت استقلال حرکتی و بدست آوردن دوباره تعادل دارند، که فیزیوتراپیست با کمک الکتروتراپی و فارادیک و IDC , تمرینات پی ان اف ،تمرینات حس عمقی و تعادل و کشش و تمرینات ورزشی تقویتی به درمان بیمار میپردازد.

✅ آیا در عضلات اسپاستیک نقاط ماشهای وجود دارند؟

هدف این تحقیق بررسی اثرات #سوزن زدن خشک بر عضلات #اسپاستیک در #سکتهمغزی_اسپاستیک بود.

در این تحقیق، ۱۰ بیمار مبتلا به سکتهمغزی مزمن دچار اسپاستیسیته عضلات خم کننده انگشت دست در این تحقیق شرکت کردند. سوزن زدن عضلات خم کننده سطحی انگشتان دست تحت هدایت اولتراسوند برای حدود ۳۰ ثانیه (حدود ۱۰۰ بار) انجام شد.

ارزیابی کلینیکی و ای ام جی با سوزن زدن داخل عضلانی قبل و بلافاصله بعد از سوزن_زدن انجام شد.

بلافاصله بعد از سوزن_زدن، سفتی عضله خم کننده سطحی انگشتان در لمس کاهش یافت و وضعیت خم شده مفصل بند انگشتی پروگزیمال در استراحت کمتر شد.

شدت اسپاستیسیته عضلات خم کننده سطحی و عمقی انگشتان هر دو بطور معنی داری کاهش یافته بود.

اسپایک های پتانسیل عمل واحد حرکتی (MUAP), بعد از سوزن زدن خشک %۸۴ کاهش یافت.
البته، فرکانس اسپایک ها قبل از سوزن_زدن، با شدت اسپاستیسیته و وضعیت استراحت عضلات خم کننده سطحی انگشتان همبستگی نداشت.

این پژوهشگرات نتیجه گیری کردند که سوزنزدنخشک برای عضلات خم کننده اسپاستیک انگشتان، بلافاصله موجب کاهش اسپاستیسیته، افزایش دامنه حرکتی فعال، و کاهش فرکانس اسپایک های فایرینگ خودبخودی واحد حرکتی می شود.

نتایج بیانگر این است که احتمالا نقاط ماشهای نهفته در عضلات اسپاستیک وجود دارند و درهایپرتونی اسپاستیک عضلات خم کننده انگشتان دست نقش دارند

💐 کشف “پرزهای سلولی” به میلیون ها بیمار مبتلا به ضایعه ی مغزی و نخاعی امید می دهد

دانشمندان درمان جدیدی کشف کرده اند که تورم پس از ضایعات مغزی و نخاعی را بطور قابل توجهی کاهش می دهد و می تواند به ۷۵ میلیون قربانی این ضایعات در سال، امید بدهد.

به نظر می رسد که پیشرفت در درمان این ضایعات، یعنی تورم سیستم عصبی مرکزی، بسیار حائز اهمیت است.

ضایعات مغز و نخاعشوکی، می توانند همه گروه های سنی را درگیر کنند. در سالمندان، علت این ضایعات، بیشتر سکتهمغزی و زمین خوردن است، ولی در گروه های سنی جوان، علل اصلی، تصادفات جاده ای و ورزش هایی مثل راگبی، فوتبال آمریکایی، و سایر ورزشهای های تماسی است.

درمان جدید که توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا، سوئد، و دانمارک کشف شده در شماره اخیر مجله Cell منتشر شده است.

پژوهشگران از یک داروی آنتی سایکوتیک به نام تریفلوپرازین (TFP) برای تغییر رفتار از طریق پرزهای ریز کانال های آب به نام آکواپورین ها استفاده کردند.

تست این درمان در رت های ضایعه دیده نشان داد که دوز منفردی از دارو در محل تروما، در مدت کوتاهی در حد دو هفته، حرکت و حس شان را به طور کامل بهبود بخشید، در حالی که گروه درمان نشده، تا شش هفته پس از ضایعه، اختلال حسی و حرکتی را نشان می دادند.

درمان جدید از طریق مقابله با واکنش طبیعی سلول ها به از دست دادن اکسیژن در سیستم عصبی مرکزی (#مغز و #نخاع شوکی) به علت تروما و #تورم حاصل از آن اثر می کند.

از آنجایی که داروی #TFP هم اکنون برای استفاده در انسان مورد تایید FDA آمریکا و NICE انگلیس می باشد، این دارو می تواند در #ضایعات_مغزی استفاده شود. اما پژوهشگران تاکید می کنند که تحقیق بیشتر به آنها اجازه می دهد داروهای جدید و حتی بهتری را بر اساس ویژگی های #TFP تولید کنند.

📚 منبع:

Cell, 2020, doi: 10.1016/j.cell.2020.03.037

🆔 @STROKE2016
—-t.me/STROKE2016—-

❇️ دانشمندان مرکزی را در مغز پیدا کرده اند که #درد را “عمیقا” #مهار می کند

درد یک پاسخ مغزی پیچیده است که شامل تمایز حسی، هیجان، و پاسخ عصبی غیرارادی یا خودکار است. درمان #درد به وسیله کنترل همه ی این فرآیندهای مغزی که مربوط به نواحی متعددی هستند، بسیار مشکل است.

اما تیمی از پژوهشگران دانشگاه دوک، گروه مشخصی از نورون های گابائرژیک را پیدا کرده اند که بوسیله بیهوشی عمومی، در “آمیگدالای مرکزی” (ناحیه کوچکی در مغز) موش ها فعال می شوند و توانایی مهار #درد را دارند.

برای کنترل درد، فعال کردن یک گره کلیدی، که به طور طبیعی سیگنال های #مهاری به نواحی پردازش کننده #درد می فرستد، موثرتر خواهد بود.

این یافته ها موید آن است که نورون های گابائرژیک “آمیگدالای مرکزی” (مرکز ضد #درد) می توانند یک هدف درمانی بالقوه برای تسکین #دردهای مزمن باشند.

پژوهشگران قصد دارند که در آینده داروهایی را به عنوان ضد #دردهای بالقوه تولید کنند، که برای سرکوب کردن #درد، فقط این سلول ها را فعال کنند.

📚 منبع:

Nature Neuroscience, 2020
doi:10.1038/s41593-020-0632-8

🆔 @STROKE2016
—-t.me/STROKE2016—-

🐭 سلول های عصبی در “آمیگدالای مرکزی” #مغز موش

بخش هایی از یک مجموعه ی نورونی در “آمیگدالای مرکزی” مغز موش (رنگ قرمز و زرد) به نام “CeAga” (“آمیگدالای مرکزی فعال شده بوسیله بیهوشی عمومی”) توانایی سرکوب #درد را دارند.

📚 منبع:

Nature Neuroscience, 2020
doi:10.1038/s41593-020-0632-8

🆔 @STROKE2016
—-t.me/STROKE2016—-

✅ اثرات #اسپاستیسیته و پوسچر #همیپلژیک بر #عصبمدیان و #تونلکارپال در بیماران مبتلا به #سکتهمغزی

این تحقیق با مشارکت ۴۶ بیمار مبتلا به #سکته_مغزی و ۳۰ فرد سالم انجام شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که:

  • میانه شدت #اسپاستیسیته پروناتورهای ساعد و عضلات خم کننده مچ دست ۲ بود.
  • پتانسیل عمل مرکب عضله برای #عصب_مدیان اندام مبتلا، در مقایسه با سمت مقابل کاهش یافته بود.
  • سطح مقطع عرضی #تونل_کارپال، در سمت مبتلا باریک تر بود.
  • اسپاستیسیته عضله پروناتور هیچگونه اثر معنی داری بر سطح مقطع عرضی #عصبمدیان و سرعت هدایت عصبی در سطح ساعد نداشت. به این ترتیب، #اسپاستیسیته ساعد بر ساختمان و عملکرد #عصبمدیان اثری نداشت.
  • سطح مقطع عرضی #عصب_مدیان در مچ دست بیمارانی که شدت #اسپاستیسیته خم کننده های مچ دست آنها درجه ۲ و بالاتر بود در مقایسه با شدت #اسپاستیسیته ۱ و کمتر، بطور معنی داری بیشتر بود.
  • اسپاستیسیته خم کننده های مچ دست باعث تغییرات ساختمانی #عصبمدیان در مچ دست می شود اما بر عملکرد #عصبمدیان اثر نمی گذارد.
  • ضخیم شدن #عصب_مدیان باعث ابنرمالیتی معنی دار سرعت هدایت عصبی نشد.

نتیجه گیری شده است که:
در بیماران مبتلا به #سکتهمغزی، #اسپاستیسیته خم کننده مچ دست و پوسچر #همیپلژیک مچ دست می تواند باعث تغییرات مورفولوژیک واضح در #تونلکارپال و #عصبمدیان شود اما سرعت هدایت عصبی طبیعی است.

📚 منبع:
J Clin Neurosci, 2020, In press
doi:https://doi.org/10.1016/j.jocn.2020.05.050

🆔 @STROKE2016
—-t.me/STROKE2016—-

🚵‍♀ تمرین با #دوچرخهثابت (#ارگومتر) در #توانبخشی #سکتهمغزی

تمرین با #ارگومتر بطور روتین در #توانبخشی #سکتهمغزی استفاده می شود. این مرور سیستماتیک با متاآنالیز نشان داد که تمرین با #ارگومتر می تواند به #بهبودی حرکتی پس از #سکتهمغزی کمک کند. اما داده های موجود، برای #توانبخشی مبتنی بر شواهد کافی نیست.

پیشنهاد شده است که برای قضاوت درباره اثرات تمرین با #ارگومتر، نیاز به داده های بیشتری در خصوص توانایی های شناختی، حالات هیجانی، و کیفیت زندگی افراد مبتلا به #سکته_مغزی، وجود دارد.

📚 منبع:

Arch Phys Med Rehabil, 2020, 101: 674-89

🆔 @STROKE2016
—-t.me/STROKE2016